| Type | Contact |
|---|---|
| Standard | IEC 61076-2-104 |
| Housing Material | PBT/PA, Black |
| Insulation Resistance | ≥ 100MΩ |
| Contact Resistance | ≤ 5mΩ |
| Contact Carrier Material | PA, Black |
|---|---|
| Housing Material | PBT/PA, Black |
| Insulation Resistance | ≥ 100MΩ |
| Contact Resistance | ≤ 5mΩ |
| Pollution Degree | 3 |
| Housing Material | TPU, Black |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP67 |
| Cable Outlet | Straight |
| Shielded | No |
| Mating Cycles | >100 |
| Type | Cable Connector |
|---|---|
| Product Name | M8 Connector 4 Pin |
| Standard | IEC 61076-2-104 |
| Contact Surface Material | Brass, Gold-plated |
| Housing Material | TPU, Black |
| Description | M8 Panel Mount Connector |
|---|---|
| Contacts | 0.5m Pre-wired |
| Type | Front Mounting |
| Standard | IEC 61076-2-104 |
| Coding | A |
| Standard | IEC 61076-2-104 |
|---|---|
| Name | M8 Flange Connector |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
| Housing Material | Brass,gold-plated |
| Seal Material | FPM/FKM |
| Cable | Shielded |
|---|---|
| Product Name | M8 Pre-Assembled Cable Connector |
| Standard | IEC 61076-2-104 |
| Contact Carrier Material | PA, Black |
| Seal Material | FPM/FKM |
| Product Name | M8 Field Wirable Assembly Connector |
|---|---|
| Contact Surface Material | Brass, Gold-plated |
| Contact Carrier Material | PA, Black |
| Housing Material | PBT/PA, Black |
| Insulation Resistance | ≥ 100MΩ |
| Type | Contact |
|---|---|
| Product Name | M8 5 Pin Connector |
| Contact Carrier Material | PA, Black |
| Rated Current | 3A |
| Mating Cycles | >100 |
| Mounting Type | Front Mounting |
|---|---|
| Product Name | M8 Panel Mount Connector |
| Contacts | 0.5m Pre-wired |
| Gender | Male |
| Rated Current | 3A |