| Standard | IEC 61076-2-104 |
|---|---|
| Contact Nut Material | Brass, Nickle-plated |
| Contact Carrier Material | PA, Black |
| Seal Material | FPM/FKM |
| Contact Resistance | ≤ 5mΩ |
| Rated Current | 3A |
|---|---|
| Cable Outlet | Straight |
| Mating Cycles | >100 |
| Standard | IEC 61076-2-104 |
| Cable Length | Customized |
| Type | Contact |
|---|---|
| Product Name | M12 To M8 Y-distributor |
| Color | Black |
| IP Rate | IP67 |
| Endurance(shell) | >100 Cycles |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
|---|---|
| Cable Outlet | Straight |
| Contact Nut Material | Brass, Nickle-plated |
| Cable Length | 10m, 15m |
| Contact Carrier Material | PA, Black |
| Product Name | M12 To M8 Y-distributor |
|---|---|
| Standard | IEC 61076-2-101 |
| Contact Nut Material | Brass, Nickle-plated |
| Housing Material | TPU, Black |
| Endurance(shell) | >100 Cycles |
| Ambient Temperature | -25~+85℃ |
|---|---|
| Insulation Resistance | ≥100MΩ |
| Shielded | No |
| Voltage | 60V |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
| Packaging Details | Polybag packing |
|---|---|
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Payment Terms | T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 10000 pieces per month |
| Place of Origin | Guangdong,China |
| Detection Distance | 20-300mm |
|---|---|
| Response Time | <1ms |
| Control Output | NPN & PNP: Open Collector Output 24V, Max. 100mA (only For Main Unit) Residual Voltage: 1V |
| Output Option | LIGHT-ON/DARK-ON Is Controlled By White Wire. Connecting The White Wire To GND Is DARK ON, Connecting The Brown Wire Or Leaving It Unconnected Is L ON |
| Output Function | 1 Output Port,equipped With Short Circuit Protection And Automatic Anti-interference Function |
| Features | Position Detection |
|---|---|
| Series | IS2-M8 Series |
| Product Name | Inductive Proximity Sensor |
| Mounting Type | Quasi-flush |
| LED Display | Red |
| Installation Type | Quasi-flush |
|---|---|
| Output | NPN NC |
| Connection Type | M8 Connector |
| Max. Load Current | 100mA |
| No Load Current | <10mA(24V) |