| Packaging Details | Polybag packing |
|---|---|
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Payment Terms | T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 10000 pieces per month |
| Place of Origin | Guangdong,China |
| Detection Distance | 20-300mm |
|---|---|
| Response Time | <1ms |
| Control Output | NPN & PNP: Open Collector Output 24V, Max. 100mA (only For Main Unit) Residual Voltage: 1V |
| Output Option | LIGHT-ON/DARK-ON Is Controlled By White Wire. Connecting The White Wire To GND Is DARK ON, Connecting The Brown Wire Or Leaving It Unconnected Is L ON |
| Output Function | 1 Output Port,equipped With Short Circuit Protection And Automatic Anti-interference Function |
| Features | Position Detection |
|---|---|
| Series | IS2-M8 Series |
| Product Name | Inductive Proximity Sensor |
| Mounting Type | Quasi-flush |
| LED Display | Red |
| Installation Type | Quasi-flush |
|---|---|
| Output | NPN NC |
| Connection Type | M8 Connector |
| Max. Load Current | 100mA |
| No Load Current | <10mA(24V) |
| Installation Type | Quasi-flush |
|---|---|
| Output | NPN NO |
| Connection Type | M8 Connector |
| Switching Frequency | 3kHZ |
| Response Time | 0.1ms |
| Installation Type | Quasi-flush |
|---|---|
| LED Display | Yes |
| Working Voltage | 10-30VDC |
| Max. Load Current | 100mA |
| Tolerance | <10% |
| Detection Range | 3mm |
|---|---|
| Connection Method | 2 Meter Cable |
| Sensing Surface Material | PBT |
| Response Time | 0.2ms |
| Current Drop | <0.01mA |