| Description | M8 Connector |
|---|---|
| Cable Outlet | Straight |
| Material | PA, Black |
| Pin Option | 3/4/5/6/8 Pin |
| Pollution Degree | 3 |
| Description | M8 Connector |
|---|---|
| Mounting Type | Rear |
| Housing Material | Brass,nickel-plated |
| Material | Brass,gold-plated |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
| Standard | IEC 61076-2-104 |
|---|---|
| Description | M8 Panel Mount Connector |
| Contact Nut Material | Brass,nickel-plated |
| Color | Silver |
| Coding | A |
| Detection Distance | 2mm |
|---|---|
| Detected Object | Magnetic Metal |
| Output Function | PNP NO |
| No Load Current | <10mA(24V) |
| Max. Load Current | 100mA |
| Product Name | M8 Connector |
|---|---|
| Type | Contact |
| Standard | IEC 61076-2-104 |
| Contact Nut Material | Brass |
| Contact Carrier Material | PA |
| Type | M8 |
|---|---|
| Product Name | M8 Field Wirable Assembly Connector |
| Standard | IEC 61076-2-104 |
| Contact Nut Material | Brass, Nickle-plated |
| Contact Carrier Material | PA, Black |
| Material | Brass,gold-plated |
|---|---|
| Product Name | M8 Metal Connector |
| Color | Siliver |
| IP Rate | IP67 |
| Contact Resistance | ≤ 5mΩ |
| Product Name | M8 Field Wirable Assembly Connector |
|---|---|
| Contact Nut Material | Brass, Nickle-plated |
| Contact Carrier Material | PA, Black |
| Housing Material | PBT/PA, Black |
| Seal Material | FPM/FKM |
| Type | Contactor |
|---|---|
| Description | M8 Cable Connector |
| Coding | A |
| Wire Gauge | 6×0.14 (6×26AWG) PVC, Black |
| Seal Material | FPM/FKM |
| Type | Contact |
|---|---|
| Product Name | M8 Pre-Assembled Cable Connector |
| Seal Material | FPM/FKM |
| Insulation Resistance | ≥ 100MΩ |
| Contact Resistance | ≤ 5mΩ |